Jakie są twoje szanse na zajście w ciążę?

Parom, które współżyją regularnie, uda się zajść w ciążę w ciągu:
pół roku
roku
18 miesięcy

Chcesz się dowiedzieć, kiedy masz owulację i największe szanse na zajście w ciążę? Wystarczy podać datę ostatniej miesiączki oraz długość cyklu.

Jeżeli właśnie planujesz ciążę, możesz zwiększyć swoje szanse na zajście w nią, stosując się do kilku poniższych rad:

regularne ćwiczenia
vyvážená strava

Ćwicz regularnie

Wysiłek fizyczny nie tylko poprawia kondycję, pomaga też redukować stres, działa relaksacyjnie i wspiera zdrowy sen.

Kompleksowe badania lekarskie

Odwiedź swojego lekarza rodzinnego i upewnij się, że jesteś w pełni zdrowa.

Sprawdź kiedy masz owulację

Pomoże ci w tym kalendarzyk menstruacyjny – owulacja przebiega zazwyczaj 14 dni przed miesiączką. Możesz także kontrolować temperaturę ciała lub stosować testy owulacyjne. W czasie dni płodnych kochajcie się conajmniej co drugi dzień.

Rzućcie palenie

Palenie papierosów nie tylko szkodzi zdrowiu, może też mieć negatywny wpływ na produkcję nasienia u partnera.

Zdrowe odżywianie

Jedz produkty bogate w witaminę B12, takie jak: mięso, ryby, jaja i mleko. Jeszcze ważniejsze jest dostarczanie organizmowi kwasu foliowego w postaci tabletek.

Niektóre kobiety zajdą w ciążę bez najmniejszych problemów. Niestety coraz wiecej par ma trudności z począciem dziecka, pomimo tego, że oboje są całkowicie zdrowi. Na pewne kwestie możesz mieć wpływ, np. regularne współżycie, wyznaczenie dni płodnych, zdrowy styl życia, odpowiednia dieta, regularne ćwiczenia. Od tych faktorów naprawdę zależą twoje szanse na zajście w ciążę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykułach Kiedy dziecko się nie pojawia oraz 12 mitów i faktów na temat niepłodności.

Dotknął cię problem niepłodności i planujesz sztuczne zapłodnienie?

Coraz więcej par ma problem z naturalnym zajściem w ciążę. Niektórym pomoże zmiana stylu życia – unikanie stresu, zdrowe odżywianie się, rezygnacja z palenia tytoniu i picia alkoholu. Inne pary muszą leczyć się z niepłodności korzystając z metod medycyny współczesnej. Statystyki podają, że co dziesiąte dziecko pochodzi z ciąży będącej wynikiem sztucznego zapłodnienia. Niepłodność to niezdolność do naturalnego poczęcia w okresie jednego roku starań o zajście w ciążę. U kobiet po 32. roku życia zaleca się przeprowadzenie badań pod kontem niepłodności już po półrocznych staraniach.

Mapa ośrodków medycznie wspomaganej prokreacji w Polsce