PIERWSZE OZNAKI CIĄŻY

W ciągu pierwszych dni od zapłodnienia kobieta nie odczuwa żadnych oznak ciąży. Pierwsze sygnały pojawiają się zazwyczaj dopiero 14 dni po zapłodnieniu. Zapłodniona komórka jajowa zaczyna się błyskawicznie dzielić, przemieszcza się w kierunku macicy i zagnieżdża się w jej ściance. U każdej kobiety długość tego procesu jest indywidualna – wynosi od 3 do 10 dni. Dopiero po zagnieżdżeniu się w macicy zapłodniona komórka jajowa zaczyna produkować hormon HCG, który można wykryć za pomocą testu ciążowego.

  • Zmęczenie

    Wiele kobiet odczuwa na początku ciąży wielkie zmęczenie. Od 14. tygodnia zacznie ci przybywać energii.

  • Wyostrzony zmysł smaku i węchu

    Niech nie będzie dla ciebie zaskoczeniem, że niektóre potrawy wywołują u ciebie mdłości a na inne masz dla odmiany ogromną ochotę. Podobnie możesz reagować na zapachy. Możesz odczuwać w ustach dziwny metaliczny posmak.

  • Wrażliwość piersi

    Powiększenie się i wrażliwość piersi to jedne z najczęstszych oznak ciąży. Piersi zaczynają się powiększać już kilka dni po zapłodnieniu, ponieważ gruczoły mleczne przygotowują się do produkowania mleka (laktacji).

  • Zaparcia

    Zaparcia należą do częstych dolegliwości ciążowych. Spowodowane są wysokim poziomem progesteronu, który spowalnia trawienie i pracę jelit.

imageedit_2_2908700972
  • Częste zmiany nastroju

    W początkowym okresie ciąży organizm kobiety zostaje wręcz zalany hormonami. Efektem tego może być przesadna wrażliwość i częste zmiany nastroju.

  • Mdłości i wymioty

    Najczęstszą dolegliwością w początkowej fazie ciąży są mdłości. Pojawiają się u większości kobiet w 5. lub 6. tygodniu ciąży. Czasem mogą się pojawić wcześniej - już w 2. tygodniu od zapłodnienia.

  • Spóźniająca się menstruacja

    To jedna z najczęstszych oznak ciąży. U niemal wszystkich kobiet menstruacja zanika z chwilą zapłodnienia. Oczywiście spóźniający się okres może mieć też inne przyczyny niż ciąża.

  • Częsta potrzeba oddawania moczu

    Już 2 - 3 tygodnie od poczęcia zaczniesz odczuwać częstszą potrzebę oddawania moczu. Przyczyną jest powiększająca się macica uciskająca na pęcherz moczowy i zmniejszająca jego pojemność.

Najczęstszą oznaką ciąży jest spóźniająca się menstruacja, mogą też pojawić się mdłości, wrażliwość piersi, zmęczenie i wiele innych.

Więcej informacji na temat 7 najczęstszych oznak ciązy znajdziesz w TYM artykule. Niektóre kobiety nie odczuwają żadnych ciążowych dolegliwości, inne borykają się ze wszystkimi jednocześnie. Rady, jak w naturalny sposób złagodzić ciążowe dolegliwości, zamieściliśmy w  TYM artykule.