5. – 8. TYDZIEŃ CIĄŻY

Domowy test ciążowy potwierdzi twoje przypuszczenia dotyczące ciąży już pierwszego dnia spóźniającego się okresu. Inne częste oznaki ciąży to: zmęczenie, wyostrzone zmysły węchu i smaku oraz pełniejsze, wrażliwe piersi. Kobiety często tracą ochotę na dania, które przed ciążą lubiły. Bywają też rozchwiane emocjonalnie i przewrażliwione.

5. týden těhotenství

5. tydzień ciąży (dziecko ma 3 tygodnie)

Długość dziecka mierzona od główki do pupy wynosi około 1,25 mm.

Okrągły zbitek komórek zaczyna się wydłużać, także wyraźnie widać głowę i ogonek. Swój rozwój rozpoczyna układ nerwowy – tworzy się mózg i rdzeń kręgowy. Na bokach głowy widać zalążki oczu i uszu, rozwijać się zaczyna układ trawienny, nerki, mięśnie i szkielet. Kości jeszcze przez jakiś czas będą miękkie. W tym okresie ciąży zaczynają powstawać ściany serca. Pod koniec 5. tygodnia serce zaczyna pracować. Zarodek czerpie substancje odżywcze z pęcherzyka żółtkowatego i ścianek macicy ale od 4. tygodnia ciąży funkcję tę zaczyna przejmować łożysko.

6. týden těhotenství

6. tydzień ciąży (dziecko ma 4 tygodnie)

Długość dziecka mierzona od główki do pupy wynosi około 2 do 4 mm.

W tym tygodniu dziecko szybko rośnie. Z wyglądu przypomina kijankę z zaokrąglonym grzbietem i ogonkiem. Ma już mózg. W jego piersi bije maleńkie serce wielkości ziarnka maku. Rozwijają się organy wewnętrzne – nerki i wątroba. Układ nerwowy dzieli się na część przednią – mózg i tylną – rdzeń kręgowy. Kształtuje się głowa. W części piersiowej i brzusznej rozwija się układ trawienny. Powstają zalążki jąder lub jajników, które póki co wyglądaja jak zbitek komórek. Zawiązki górnych i dolnych kończyn wyglądają jak wypustki. Dziecko ma już swój własny układ krwionośny, w którym krąży krew.

7. týden těhotenství

7. tydzień ciąży (dziecko ma 5 tygodni)

Długość dziecka mierzona od główki do pupy wynosi około 4 do 5 mm.

Zarodek zaczyna przypominać kształtem człowieka. Zanika ogonek. Na przechylonej do przodu głowie nadal widoczne są bruzdy. Ciemne plamy na bokah głowy są zalążkiem oczu, dwa wgłębienia to przyszły nos, widać także wargi, język i zawiązki pierwszych zębów. Wydłużają się kończyny – widać wyraźnie początki rąk i nóg. Zarodek jest w tym okresie bardzo wrażliwy i czuły, należy więc unikać wszelkich możliwych ryzyk, które mogły by zakłócić proces rozwoju ważnych organów wewnętrznych dziecka. Serce dzieli się na prawą i lewą komorę i bije 150 razy na minutę (dwa razy szybciej niż serce dorosłego człowieka). Niemal całkowicie wykształcone są już nerki, wątroba, jelita i wewnętrzne organy rozrodcze.

8. týden těhotenství

8. tydzień ciąży (dziecko ma 6 tygodni)

Długość dziecka mierzona od główki do pupy wynosi około 14 do 20 mm.

Głowa dziecka nadal jest dwa razy większa od reszty ciała, rozwija się twarz. Wyraźnie widać język i nos, szczęki są póki co połączone z ustami. Przez kolejnych 8 dni intensywnie rozwijać się będzie zmysł wzroku, słuchu i równowagi. Tkanki, z których rozwinie się większość organów wewnętrznych są w pełni wykształcone. Rośnie serce, mózg, wątroba, pluca, nerki. W miejscu zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy powstaje pępowina, która zaczyna dostarczać zarodkowi substancje odżywcze. Stabilizuje się tętno serca, zwiększa się jego wydolność. Pod cieniutką skórą rysują się naczynia krwionośne. Szkielet dziecka zbudowany jest póki co z chrząstki, którą stopniowo będą zastępować komórki kości. Wydłużają się kończyny i zaczynają się wykształcać stawy. Dziecko zaczyna się ruszać, choć ty z pewnością tego jeszcze nie czujesz.