ZAGROŻENIA, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ

Otoczenie, w którym przebywasz może mieć wielki wpływ na nienarodzone dziecko. Unikaj skażonych miejsc i kontaktu z środkami zawierającymi związki chemiczne niebezpieczne dla dziecka. Zwróć uwagę na wszystkie wykonywane przez ciebie w ciągu dnia czynności – czy aby na pewno nie zagrażają twojemu dziecku?

zanieczyszczenia

Skażenie

Dokonaj kontroli pieca w domu, aby upewnić się, że nie ulatnia się z niego tlenek węgla (czad). Nie używaj w domu żadnych środków toksycznych. Sprawdź, czy w domu nie ma wilgoci i pleśni.

środki owadobójcze

Środki owadobójcze

Częste i intensywne korzystanie z środków owadobójczych w ciąży może uszkodzić płód. Staraj się ich unikać. Używaj produktów naturalnych, bezpiecznych dla środowiska i dla twojego nienarodzonego dziecka.

Środki czyszczące i chemia gospodarcza

Środki czyszczące i chemia gospodarcza

Ogólnodostępne środki czyszczące są bezpieczne dla twojego nienarodzonego dziecka. Niemniej jednak zawsze warto przeczytać ich etykietę i unikać substancji toksycznych. Jeżeli korzystasz z aerozoli, pamiętaj, żeby porządnie wywietrzyć pomieszczenie. Najlepiej jednak zrezygnować w ciąży z ich stosowania.

zwierzęta domowe

Zwierzęta domowe

Żadne zwierzę domowe nie powinno stanowić dla ciężarnej zagrożenia. Uważaj na dzikie i podwórkowe koty, które mogą być nosicielami toksoplazmozy. Kobieta w ciąży nie powinna sprzątać kocich odchodów – mogą zawierać mikroorganizmy toksplazmozy. Koty, które trzymane są wyłącznie w domu nie są groźne.

gorąca kąpiel, pobyt w saunie

Gorące kąpiele, pobyt w saunie i łaźni

W ciąży należy unikać przegrzania organizmu. Badania dowiodły, że podwyższenie temperatury ciała ponad 38,9 °C na czas dłuższy niż 10 minut może w pierwszych 7 tygodniach ciąży zwiększyć ryzyko poronienia.