JAK PODNOSIĆ I NOSIĆ NIEMOWLĘ

Z początku, zwłaszcza rodzicom, którzy przywitali na świecie swoje pierwsze dziecko, noworodek może wydawać się strasznie kruchy. Pojawiają się wówczas obawy przed braniem go na ręce i jakimkolwiek manipulowaniem z jego meleńkim ciałkiem. Z pewnością szybko się tego nauczysz i twój strach minie.

Jak správně zvedat miminko?

Jak prawidłowo podnosić dziecko?

Żeby podnieść dziecko podsuń jedną rękę pod jego główkę i szyję a drugą pod pupę. Podnoś powoli i delikatnie. Zwróć uwagę, by główka nie odchyliła się do tyłu. Główkę ostrożnie przesuń na przedramię lub ramię. Pamietaj, by zawsze była podparta.

Możesz też oprzeć dziecko na ramieniu przytrzymując jego główkę od tyłu ręką. Drugą ręką podtrzymuj pupę. Dzieci uwielbiają być noszone w pozycji „na tygryska”. Leżą wówczas na brzuszku na przedramieniu z główką skierowaną twarzą w dół.

Podnosząc dziecko mów do niego spokojnym głosem, w przeciwnym razie malec może się wystraszyć nagłego podnoszenia.

Jak správně pokládat miminko?

Jak poprawnie odkładać dziecko?

Podobnie jak przy podnoszeniu, przy odkładaniu dziecka ważne jest podparcie główki i szyi jedną, oraz pupy drugą ręką. Najpierw odłóż pupę dziecka a potem delikatnie główkę. Wysuń rękę spod pupy i lekko unieś nią główkę dziecka, tak abyś mogła spod główki wyjąć drugą rękę.

Do snu układaj dziecko w pozycji na pleckach. Zmniejsza ona ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Kiedy dziecko nie śpi, kładź je w pozycji na brzuszku przynajmniej na kilka minut.

Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki na łóżku, kanapie czy przewijaku.
Nie kładź koszyka, nosidełka czy leżaczka z dzieckiem na żadne podwyższenie – jedynie na podłodze dziecko będzie bezpieczne.
Nie umieszczaj dziecka w pobliżu źródła ciepła – kaloryfera, kominka – mogłoby się przegrzać, nie powinno się też znajdować w pobliżu otwartego okna – mogłoby się przeziębić.
Nie zostawiaj dziecka samego ze zwierzętami domowymi.

nosítka a šátky

Nosidełka i chusty

Nosidełko lub chusta świetnie sprawdzą się w sytuacjach, gdy potrzebujesz mieć obie ręce wolne, lub w miejscach, gdzie nie da się wjechać z wózkiem. Dziecku odpowiada też bliskość twojego ciała, pod wpływem twoich ruchów malec z pewnością się uspokoi lub nawet uśnie. Istnieje wiele typów nosidełek – przed zakupem upewnij się, że wybrane przez ciebie nosidełko posiada wszystkie atesty i certyfikaty. Zawsze dokładnie zapoznaj się z instrukcją informującą jak korzystać z nosidełka.

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego Jak poprawnie zawiązać chustę do noszenia dziecka.

Na Feedo.pl zakupisz chusty i nosidełka, w których będziesz wygodnie nosić swojego malca.