BEZPIECZEŃSTWO W PRACY

Jeżeli twoja praca nie stwarza dla ciebie i dziecka żadnego ryzyka i nie jest zbyt ciążka fizycznie, możesz ją kontynuować będąc w ciąży. Oczywiście musisz mieć na względzie swój odmienny stan oraz aktualną kondycję.

pracujeme bezpečně - neriskujte

Nie ryzykuj

Każdy rodzaj pracy jest odmienny, tak samo jak każda ciąża jest bardzo indywidualna, dlatego porozmawiaj ze swoim lekarzem o swojej pracy i zakresie obowiązków, które będą dla ciebie odpowiednie i bezpieczne. Zastanów się, czy ktoraś z wykonywanych przez ciebie czynności nie zagraża tobie lub dziecku. Upewnij się, że używane środki i sprzęty nie mogą stać się przyczyną urazu. Jeżeli większość czasu spędzonego w pracy siedzisz, upewnij się, że prawidłowo utrzymujesz pozycję ciała i chronisz swoje placy przed bólem. W przypadku pracy stojącej, rób sobie częstsze przerwy i pozwól nogom odpocząć. W przeciwnym razie nogi mogą puchnąć, co prowadzi do powstawania żylaków. Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów, a jeżeli pracujesz w miejscu, gdzie jest wysoka temperatura – poproś przełożonego o zmianę stanowiska pracy.

přizpůsobte své denní zvyklosti

Dostosuj pracę do swojego stanu

Kiedy potwierdzą się twoje przypuszczenia odnośnie ciąży porozmawiaj ze swoim przełożonym o przystosowaniu pracy do twojego odmiennego stanu. W przypadku porannych mdłości może ci pomóc zmiana godzin pracy. Jeżeli twoja praca jest ciężka fizycznie lub przebiega w warunkach nieodpowiednich dla kobiet w ciąży – poproś o zmianę stanowiska. Staraj się unikać stresu, podziel się swoją pracą z innymi lub umawiaj się na dłuższe terminy. Rób sobie częste przerwy na przeciągnięcie się i zrelaksowanie. W przypadku ciąży, która przebiega bez komplikacji nie ma powodu do ukończenia pracy. Oczywiście w trakcie trwania ciąży mogą się pojawić komplikacje i wówczas zawsze należy przedłożyć dobro nienarodzonego dziecka nad pracę i zmienić zakres swoich obowiązków zawodowych.