CO MOŻE ZASZKODZIĆ TWOJEMU DZIECKU

Styl życia, jaki prowadzisz będąc w ciąży ma bezpośredni wpływ na twoje nienarodzone dziecko. Z tego powodu należy zrezygnować z zażywania środków, które mogłyby mu wyrządzić krzywdę – należą do nich alkohol, tytoń i narkotyki. Szczególną ostrożność należy zachować przyjmując leki, zwłaszcza te, których nie przepisał ci twój ginekolog.

używki

Używki

Stosowanie jakichkolwiek używek (legalnych i nielegalnych) w czasie ciąży może uszkodzić rozwijający się płód.

  • Alkohol – jeżeli spożywasz go regularnie, ogranicz jego ilość do minimum lub najlepiej zrezugnuj z jego picia zupełnie.
  • Tytoń – dzieci kobiet, które w ciąży palą papierosy rodzą się z mniejszą wagą urodzeniową. Palenie w ciąży podnosi ryzyko poronienia, przedwczesnego odlepienia się łożyska, przedwczesnego odejścia wód płodowych lub przedwczesnego porodu.
  • Narkotyki – podobnie jak palenie papierosów, stosowanie w ciąży narkotyków wiąże się z ogromnym ryzykiem i komplikacjami. Grozi ci przedwczesny poród a twojemu dziecku niska waga urodzeniowa oraz  psychiczne i fizyczne wady rozwojowe.
nemoci

Choroby

Kobieta w ciąży może być bardziej podatna na różnego typu infekcje, z tego powodu powinnaś o siebie szczegolnie dbać.

Zwykłe przeziębienie nie powinno stanowić dla twojego nienarodzonego dziecka zagrożenia, jednak zanim zaczniesz stosować jakikolwiek lek – skonsultuj to z farmaceutą lub swoim lekarzem. Odpoczywaj, zostań w domu, w cieple, pij dużo płynów i uzuełniaj witaminy. Więcej rad, które pomogą ci zwalczyć grypę w ciąży znajdziesz tutaj.

Wysoka temperatura może zagrażać twojemu nienarodzonemu dziecku. Możesz ją obniżyć chłodnym prysznicem i spożywaniem dużych ilości płynów. Jednak gdy gorączka będzie wynosić więcej niż 38,5 stopnia – udaj się do lekarza.

Senscje żołądkowe nie powinny zagrażać twojemu dziecku – w ich przypadku dużo pij, unikaj potraw mogących jeszcze bardziej podrażnić twój żołądek i stosuj lekkostrawną dietę. Jeżeli problemy nie ustąpią w ciągu 48 godzin – udaj się do lekarza.

předepisované léky

Leki

Nie musisz obawiać się stosowania leków w ciąży ale pamiętaj, by każdy lek skonsultować z lekarzem. Jeżeli stosujesz regularnie jakieś leki – poinformuj o tym swojego lekarza już na pierwszej wizycie. Lekarz zdecyduje, czy możesz je nadal zażywać lub na okres ciąży przepisze ci inne leki. Dotyczy to głównie leków na ciśnieie i na tarczycę.