KARMIENIE Z BUTELKI

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu musisz zakończyć karmienie dziecka piersią i rozpocząć karmienie z butelki, pamiętaj, że zmiana ta powinna odbywać się stopniowo i po uprzedniej konsultacji z lekarzem pediatrą. Na początku spróbuj podać dziecku butelkę raz na trzy dni zamiast jednego karmienia w ciągu dnia. Jeżeli dziecko nie chce ssać butelki, spróbuj podać mu ją następnego dnia. Możesz też przetestować inne kształty smoczków, lub wycisnąć trochę mleka na smoczek. Jeżeli uda ci się zastąpić jedno karmienie butelką, spróbuj zastąpić kolejne i tak stopniowo do chwili, gdy dziecko będzie jadło już tylko z butelki, nawet w nocy.

Czy wiesz, że mleko matki zawsze dostosowuje się do potrzeb dziecka?

Mleko Nutrilon zostało stworzone na podstawie bardzo drobiazgowych badań mleka matki, co sprawia, że jest ono najbardziej odpowiednim rozwiązaniem dla zapewnienia dziecku zdrowia i prawidłowego rozwoju, uwzględniając specyficzne potrzeby żywieniowe każdego dziecka:

Rodzaje mleka sztucznego

Wszystkie rodzaje mleka sztucznego produkowane są zgodnie z bardzo ścisłymi normami kontrolowanymi przez państwo, w taki sposób, aby skład mleka sztucznego był jak najbardziej zbliżony do mleka matki – miał tę samą zawartość tłuszczu, białka i witamin.

PRZYGOTOWANIE MLEKA

Mleko należy przygotować zawsze bezpośrednio przed podaniem. Przy wyborze mleka pomoże ci lekarz pediatra lub pielęgniarka.

Do ukończenia pierwszego roku życia, dziecku nie należy podawać mleka krowiego!

Mleko sztuczne sprzedawane jest najczęściej w postaci proszku, który należy zmieszać z przegotowaną letnią wodą. Zawsze należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu, z których dowiesz się, ile miarek proszku masz dodać do określonej ilości wody. Zawsze przyrządzaj mleko zgodnie z instrukcją. Jeżeli dodasz za dużo proszku, mleko będzie za treściwe, dziecko będzie przekarmione, co może szkodzić jego nerkom. Jeżeli dodasz za mało proszku, dziecko może zbyt wolno przybierać na wadze.

MLEKO DLA NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI

MLEKO DLA NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI ŻYWIENIOWYMI

ZALETY MLEKA BEBILON

Mleko Nutrilon Pronutra zapewni twojemu dziecku idealne warunki do wzrostu i prawidłowego rozwoju już od pierwszych dni życia. Dzięki trwającym od 40 lat badaniom nad mlekiem matki, mleko Nutrilon zawiera:

 •  Witaminy A, C i D wspierające system odpornościowy
 •  Kwasy Omega 3, które wspierają rozwój mózgu (pamięć, myślenie, koncentrację)
 • Wyjątkową, testowaną klinicznie mieszankę oligosacharydów scGOS/lcFOS (9:1), która naśladując funkcje oligosacharidów mleka matki, wspiera mikroflorę w jelitach twojego dziecka
Bebilon Pronutra 2

Mleko Nutrilon Profutura tworzone jest w oparciu o naukowo potwierdzoną wiedzę o programowaniu żywieniowym. Zawiera ponadto:

 • witaminę B2, wspierającą optymlne funkcjonowanie metabolizmu
 •  mieszankę tłuszczy stworzoną z myślą o ich najbardziej optymalnym wykorzystaniu
 • więcej kwasów tłuszczowych LCP
 •  fosfolipidy (jedynie w mleku Nutrilon Profutura 1 i 2)
Bebilon Profutura 2

Jak chronić dziecko przed dolegliwościami żołądkowymi?

Przestrzeganie poniższych zasad powinno uchronić twoje dziecko przed dolegliwościami żołądkowymi spowodowanymi bakteriami:

 • Sterylizacja wszystkich używanych sprzętów

 • Pokarm należy przygotować bezpośrednio przed podaniem

 • Niedopite mleko należy wylać

 • Odgrzewane mleko także należy wylać, nawet jeżeli dziecko go nie piło

 • Butelki należy przechowywać w roztworze sterylizującym aż do chwili, gdy będą ci potrzebne

 • Wysterylizowane sprzęty należy suszyć jedynie na papierowym ręczniku, nigdy nie susz ich na ociekaczu czy materiałowej ściereczce

 • Często myj ręce 

BEBILON AR

Karmienie poza domem

Jeżeli wybierasz się gdzieś z dzieckiem na dłużej, zabierz z domu chłodną przegotowaną wodę w starylnej butelce, oraz odmierzoną ilość mleka w proszku, przydać ci się może specialny dozownik. Mleko przygotujesz dopiero w chwili, gdy dziecko będzie głodne. Zabierz ze sobą także termos z gorącą wodą, w której ogrzejesz gotowe mleko. Możesz też użyć podgrzewacza samochodowego. Nigdy nie noś gotowego mleka w termosie!

AKCESORIA POTRZEBNE DO KARMIENIA Z BUTELKI

Jeżeli dziecko karmione jest wyłącznie z butelki, musisz się zaopatrzyć w dostateczną ilość butelek (250 ml) i kilka sterylnych smoczków. Dobrze dobrany smoczek jest niezwykle ważny, istnieje kilka rodzajów smoczków do butelek:

Smoczek ortodontyczny (okrągły) 

przeznaczony jest dla dzieci, które nadal są karmione piersią. Jego kształt jest podobny do brodawki matki.

Smoczek klasyczny 

może z początku przysparzać problemów dzieciom, które były karmione piersią. Dostępne są smoczki o różnej prędkości przepływu. Wolniejszy przepływ nadaje się dla noworodków, szybszy dla dzieci starszych.

Smoczek antykolkowy 

zapewnia płynny przepływ mleka i obniża ryzyko nałykania się przez dziecko powietrza.

Smoczek z wypustkami

jego powierzchnia zbliżona jest do wyglądu brodawki matki.

MYCIE I STERYLIZACJA SPRZĘTÓW DO KARMIENIA

Butelki, smoczki i inne sprzęty potrzebne do karmienia dziecka należy utrzymywać w nienagannej czystości. Wszysko można myć ręcznie w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia lub w zmywarce. Do ukończenia 6. miesiąca życia dziecka, wszystko należy sterylizować. Istnieje wiele rodzajów i marek sterylizatorówparowe, do mikrofalówki, podróżne. Można też starylizować gotując we wrzątku. Przedmioty, które chcesz wysterylizować  należy najpierw umyć a następnie gotować we wrzącej wodzie przez 5 minut. Zapraszamy do przeczytania wielkiego przewodnika po sterylizacji butelek dla niemowląt. 

Chcesz już wprowadzić dziecku pokarmy stałe? Poradzimy ci jak zacząć. Wszystkiego na temat pokarmów stałych dowiesz się TU.

Na Fedo.pl w kategorii Mleko modyfikowane zamieściliśmy mleko wielu producentów, znajdziesz tu także mleko specjalistyczne.