FOTELIKI SAMOCHODOWE

Podróżowanie samochodem

Przepisy ruchu drogowego nakazują, aby dziecko do 150 cm wzrostu i 36 kg wagi, podróżowało w samochodzie w specjalnym foteliku. Zakazane jest też przewożenie dziecka w foteliku samochodowym umieszczonym na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, jeżeli włączony jest przedni airbag.

W trakcie dłuższych podróży staraj się zabawić dziecko – przydatne będą zabawki, książeczki, wspólne śpiewanie, rymowanki i bajeczki do słuchania. Opowiadaj dziecku o tym, co mijacie po drodze. Nie zapomnij o zabraniu przekąsek i napojów. Rób częste przerwy.

Upewnij się, że fotelik samochodowy jest poprawnie zamontowany. Dziecko powinno w nim być zawsze porządnie przypięte pasami bezpieczństwa. Niegdy nie podróżuj z dzieckiem, które nie jest przypięte! NIGDY nie podróżuj z dzieckiem trzymając ja na kolanach! Na okno przyczep osłony przeciwsłoneczne.

Na co zwrócic uwagę wybierając fotelik samochodowy?

1. WIEK DZIECKA

Im młodsze jest dziecko, tym bardziej kruche i delikatne jest jego ciałko. Dlatego fotelik powinien być wyposażony w większą ilość elementów ochronnych.

2. LIMITY

Zawsze skontroluj jakie są wagowe i wzrostowe limity dla danego fotelika.

3. KOMPATYBILNOŚĆ Z WYPOSAŻENIEM SAMOCHODU

Nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Przed zakupem wszystko wypróbuj i przetestuj.

4. UŻYTKOWANIE

Wybierz taki fotelik, który będziesz w stanie obsługiwać z łatwością każdego dnia.

FOTELIKI SAMOCHODOWE TYPU KOŁYSKA

0 – 13 kg
0 – 9/12 miesięcy

 • Kołyski są najczęściej pierwszym typem fotelika samochodowego.
 • Niemowlęta muszą być przewożone w foteliku, w którym mogą leżeć w pozycji półleżącej oraz podróżować powinny w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy.
 • Kołyskę można przewozić zarówno na tylnym, jak i na przednim siedzeniu. Jeżeli przewozisz dziecko na przednim siedzeniu wyłącz przedni airbag.
 • W pierwszych 4 miesiącach życia podróżuj z dzieckiem tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
 • Kiedy dziecko osiągnie maksymalną dopuszczalną dla kołyski wagę, lub gdy urośnie i główka wystaje poza konstrukcję, wymień fotelik na nowy.

FOTELIKI SAMOCHODOWE DLA DZICI DO 4 LAT

9 – 18 kg
9 miesięcy – 4 lata

 • Ten typ fotelików przeznaczony jest dla dzieci, które potrafią już same siedzieć, ale potrzebują fotelika, w którym będą mogły wygodnie odpoczywać.
 • Większość fotelików mocowanych jest zgodnie z kierunkiem jazdy.
 • Foteliki dla starszych dzieci wyposażone są najczęściej w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.
 • Nowoczesne foteliki posiadają możliwość zmiany pozycji oraz są łatwe w montażu. Najważniejszą kwestią jest zawsze bezpieczeństwo dziecka.

 Nigdy nie przewoź dziecka w foteliku, który jest dla niego za mały!

FOTELIKI SAMOCHODOWE DLA STARSZYCH DZIECI

15 – 25 kg
4 – 6 lat

 • Foteliki samochodowe dla starszych dzieci nie posiadają już własnych pasów bezpieczeństwa. Dziecko przymocowane jest pasem samochodowym, przeciągniętym przez specjalne uchwyty fotelika.
 • Fotelik można zazwyczaj dostosować do rosnącego dziecka – ma regulowane oparcie głowy i szerokość ramion.
 • Fotelik często można dostosować do dziecka o wadze 22–36 kg, może więc być używany aż do momentu, gdy dziecko nie potrzebuje już żadnego dodatkowego systemu zabezpieczającego.

PODKŁADKI

22 – 36 kg
6 – 11 lat (wysokość do 150 cm)

 • Ten typ fotelika często bywa zaniedbywany przez rodziców. Nie daj się zwieść wrażeniu, że dziecko jest już duże. W foteliku powinno podróżować aż do osiągnięcia wzrostu 150 cm.
 • Przewożenie zbyt małego dziecka bez fotelika jest bardzo niebezpieczne – w chwili uderzenia pas bezpieczeństwa może poważnie zranić dziecko.
 • U dzieci o wadze powyżej 25 kg istnieje tylko jeden rodzaj systemu zabezpieczającego – podkładka. Siedzące na niej dziecko przypięte jest pasem samochodu. Dzięki podkładce pas umieszczony jest poprawnie i dziecku nie grozi niebezpieczeństwo.