CZYM JEST CIĄŻA DLA OJCA

Ciąża żony, czy partnerki, wiąże się także z szeregiem zmian w życiu przyszłego taty. To on musi przez cały czas wspierać kobietę, czynnie uczestniczyć w przygotowaniach do powitania w rodzinie dziecka – pomagać w szykowaniu wyprawki, meblowaniu pokoiku. Mężczyzna powinien także przygotowywać się razem z kobietą do porodu, nawet jeżeli nie planuje w nim uczestniczyć.

nezvyklosti otcovství

Do bycia przyszłym ojcem trzeba się przyzwyczaić

Informacja o tym, że wkrótce zostaniesz ojcem, może w tobie wywołać mieszankę uczuć. Szczęście i rodość przeplata niepewność i strach. Rola ojca to jedna z najważniejszych życiowych ról mężczyzny. Przygotuj się, że wraz z rozwojem ciąży zmieniać się będą twoje emocje z nią związane. Mężczyźni czują się czasem odsunięci na bok przez swoje ciężarne partnerki. Staraj się więc kobiecie we wszystkim towarzyszyć – pomagaj jej, chodź z nią na kontrole do lekarza, zapiszcie się razem do szkoły rodzenia. Wszystko, co jest związane z ciążą i mającym się narodzić dzieckiem, róbcie razem.

přemýšlení o budoucnosti s miminkem

Pomyśl o przyszłości

Zastanów się nad możliwością skorzystania z urlopu tacierzyńskiego – będziesz mógł wspierać swoją żonę czy partnerkę w ciągu pierwszych dni po porodzie. Ułatwi ci to także nawiązanie więzi z dzieckiem. Jeżeli zdecydujesz się nadal pracować w pełnym wymiarze godzin, przynajmniej po pracy staraj się jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem – pomagaj przy kąpaniu, przewijaniu, nocnym karmieniu. Dzięki temu twoja kobieta zyska odrobinę wolnego czasu, który będzie mogła poświęcić tylko sobie. Bądź dla niej oparciem.

nowe oblicze waszego związku

Nie bój się zmian w waszym związku

Kobieta w ciąży najbardziej potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz je swojej partnerce zapewnić – bądź czuły, słuchaj jej i sam zwierzaj się ze swoich odczuć. Przygotuj się też na zmiany w waszym życiu seksualnym. Zmienione kształty kobiety mogą się ci wydawać pociągające, możliwe, że twój pociąg seksualny w czasie ciąży wzrośnie. Nie musisz się obawiać o wasze nienarodzone dziecko, ale musisz się przygotować na typowe dla kobiet w ciąży zmiany nastroju, wywołane przez burzę hormonów w ciele kobiety. Bądź dla niej szczególnie czuły a pożycie seksualne dostosuj do potrzeb partnerki.

Staraj się pomagać partnerce, na przykład w czasie zakupów – wybierzcie się na nie razem, pomożesz w przenoszeniu ciężkich toreb. Włącz się też aktywnie do kompletowania wyprawki dla maleństwa.

Możecie zacząć wspólnie ćwiczyć, lub chodzić na spacery – wpłynie to korzystnie na twoją kondycję i jednocześnie spędzicie razem czas.

W ciele przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, niektóre mogą powodować bóle pleców i nóg. Z pewnością przyda się jej delikatny masaż pleców, karku i nóg.

Zacznijcie razem urządzać pokoik dla dziecka, wspólnie wybierzcie i zmontujcie meble, znajdźcie odpowiednie tapety, czy kolory na ściany.

Zapiszcie się razem do szkoły rodzenia. Ojcowie zyskają tam wiele informacji na temat porodu i tego w jaki sposób mogą wspierać swoją parterkę w jego trakcie.

Przydatny może się też okazać artykuł: Jak zrozumieć ciężarną.

twoja rola w trakcie porodu

Twoja rola w trakcie porodu

W obecnych czasach niemal 90% partnerów uczestniczy w porodzie. Jeżeli ty także uzgodnisz ze swoją partnerką, że będziesz obecny przy porodzie, powinniście się do tego oboje przygotować. Zapiszcie się do szkoły rodzenia, odwiedźcie wspólnie salę porodową, przeczytajcie razem książkę lub kilka artykułów dotyczących porodu. W ten sposób lepiej przygotujesz się do ewentualnych krzyków czy jęków partnerki, do widoku krwi i innych wydzielin.

Poród tylko niekiedy rozpoczyna się w planowanym terminie. Nie zawsze przebiega też gładko i bezproblemowo. Czasem może trwać godzinami. Pamiętaj jednak by zawsze zachować zimną krew i spokój. Twoim zadaniem jest bycie dla rodzącej wsparciem. Resztą zajmie się doświadczony personel szpitala.

W trakcie porodu możesz trzymać kobietę za rękę, podpierać ją w trakcie chodzenia, masować plecy i kark, czy pomagać w prawidłowym oddychaniu. Bądź gotowy na to, że w trakcie porodu, szczególnie podczas bolesnych skurczy, kobieta może mieć bardzo silne reakcje emocjonalne.

Może się zdarzyć, że od jakiegoś widoku zrobi ci się słabo lub niedobrze. Wówczas staraj się skupić wzrok na czymś innym, lub usiądź na chwilę gdzieś z boku z głową między kolanami. Uczucie słabości powinno po chwili ustąpić.

Jeżeli w trakcie porodu będziesz czuł się czymś zaniepokojony zawsze możesz poprosić o radę personel szpitala.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie chcesz być obecny przy porodzie, towarzysz swojej partnerce chociaż w pierwszej fazie porodu.

jak radzić sobie na wypadek nagłego porodu

Co robić na wypadek nagłego porodu

Jest niezwykle mało pradopodobne by twoja partnerka zaczęła nagle rodzić, warto jednk wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. W pierwszej kolejności należy zadzwonić pod numer 999 i przekazać operatorowi wszystkie informacje dotyczące aktualnego stanu rodzącej. Staraj się uspokoić kobietę, pomóż jej położyć się na plecach z ugiętymi kolanami.

Pod kobietę podłóż czyste ręczniki i dokładnie umyj ręce. Postępuj zgodnie z poleceniami operatora telefonu alarmowego, przekazuj kobiecie informacje, co ma robić. Przeć powinna dopiero od momentu, gdy widać główkę dziecka. Wówczas powinna przeć przy każdym skurczu. Podeprzyj ręką główkę dziecka tak, aby nie wyślizgnęła się na ziemię.

Gdy główka dziecka znajdzie się już na zewnątrz sprawdź, czy wokół szyi nie jest owinęta pępowina. Jeżeli jest i jest luźna delikatnie ją zdejmij. Użyj czystego ręcznika do wytarcia dziecku nosa i ust. Obiema rękoma podtrzymuj główkę dziecka i każ kobiecie przeć do momentu pojawienia się ramion. Podpieraj rękoma główkę i ramiona dziecka do czasu wydostania się całego ciałka.

Natychmiast po porodzie umieść dziecko na brzuchu matki, okryj je czystym ręcznikiem i w takiej pozycji pozostaw. Nie przecinaj pępowiny. Kobieta powinna teraz przeć aby urodzić łożysko. Całe łożysko umieść w misce, aby mógł je obejrzeć lekarz.