1. – 4. TYDZIEŃ CIĄŻY

Choć po tobie niczego nie widać twoje dziecko intensywnie się rozwija, właśnie zaczyna powstawać jego mózg i rdzeń kręgowy. Czasami kobiety „przeczuwają”, że są w ciąży bardzo szybko po poczęciu. Często jeszcze zanim zacznie im się spóźniać okres.

1.-3. tydzień ciąży

1.–3. tydzień ciąży

Do zapłodnienia dochodzi najczęściej 2 tygodnie po miesiączce. Ponieważ kobieta nie zna dokładnej daty poczęcia, lekarz ustali wiek ciąży na podstawie pierwszego dnia ostatniej menstruacji. Ciąża trwa okolo 40 tygodni. Dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży uznaje się za dzieci niedonoszone, dzieci urodzone po 40. tygodniu ciąży za przenoszone.

4. tydzień ciąży

4. tydzień ciąży (dziecko ma dwa tygodnie)

Długość dziecka mierzona od główki do pupy wynosi od 0,36 do 1 mm.

Jest to okres niewiarygodnego rozwoju. Pod koniec trzeciego tygodnia zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy i kontunuuje swój podział i wzrost. Z pierwotnie jednej komórki powstaje blastocysta (pęcherzyk wypełniony płynem) składająca się z kilkuset komórek. Blastocysta posiada dwie części, jedna jest wewnątrz drugiej. Z połowy blastocysty, ktora przylega do macicy powstanie łożysko. Z jej zewnętrznej warstwy rozwinie się pępowina, pęcherzyk żółtkowy, owodnia i kosmówka (błony ochronne w macicy). Z wewnętrznej części blastocysty zacznie rozwijać się dziecko. Komórki podzielą się na trzy listki zarodkowe, z których powstaną organy i inne części ciała dziecka. Z warstwy wewnętrznej rozwinie się wątroba, trzustka, pęcherz moczowy, tarczyca i narządy układu pokarmowego. Z środkowej warstwy powstaną kości, chrząstki, mięśnie, naczynia krwionośne i nerki. Zewnętrza warstwa to zalążek mózgu i układu nerwowego.