PRZYGOTOWANIA DO POJAWIENIA SIĘ DZIECKA

Wiele zadań i decyzji do podjęcia czeka na was jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Będziecie musieli wybrać dla waszego malucha imię, przygotować dla niego wyprawkę, znaleźć lekarza pediatrę.

karmienie piersią czy z butelki

Karmienie piersią czy butelką

Jest to bardzo osobista decyzja. Masz prawo ją podjąć ale nie rób tego pochopnie. Znajdź czas na to, aby zgromadzić jak najwięcej informacji na temat różnych metod karmienia. Dowiedz się, jakie mają wady i zalety. Oczywiście nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że mleko matki jest dla nowonarodzonego dziecka tym najlepszym pokarmem. Z początku nie będziesz potrzebować niemal żadnych akcesoriów. Przydać ci się może laktator służący do odciągania nadmiaru mleka, pojemniki do przechowywania odciągniętego pokarmu w zamrażarce oraz butelki.

Większość kobiet może bez problemów karmić swoje dziecko  piersią. Wielkość i kształt piersi nie mają tu żdnego znaczenia. Kobiety mające plaskie lub wklęsłe sutki będą prawdopodobie potrzebowły rady specjalisty.

W pierwszych dniach karmienie piersią może wydawać się trudne, czasem bywa nawet bolesne. Na wszystkie pytania odpowie ci pielęgniarka laktacyjna, lekarz lub pielęgniarka w szpitalu. W ciągu kilku dni z pewnością opanujesz tę nową umiejętność. Największą zaletą karmienia piersią jest to, że mleko masz zawsze przy sobie i możesz nakarmić dziecko kiedykolwiek.

Jeżeli problemy z karmieniem piersią przedłużają się i nie ma możliwości karmienia dziecka w ten sposob – zacznij korzystać z butelek. Tu zaletą jest fakt, że karmić może twój mąż lub inne osoby.

vybírání vhodného jména

Wybór imienia

Wybór imienia dla dziecka może okazać się fascynującym a zarazem stresującym zadaniem. Stwórzcie z partnerem listę imion, ktore podobają się wam najbardziej a następnie wszystkie je przedyskutujcie. Zwracajcie uwagę na wszystkie formy imienia, zastanówcie się na możliwymi przezwiskami. Upewnijcie się, że imię nie jest trudne do wymówienia, także razem z nazwiskiem. Nazywanie dzieci imieniem ulubionego piosenkarza nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli w twojej rodzinie istnieje tradycja nazywania syna imieniem ojca a córki imieniem matki, zastanów się, czy masz ochotę ją podtrzymać.

hledáme dětského lékaře

Znalezienie pediatry

Lekarza dziecięcego dla swojego dziecka powinnaś znaleźć jeszcze zanim maluch przyjdzie na świat. Popytaj znajomych, rodziny, swojego lekarza – być może ktoś poleci ci zaufanego pediatrę. Postaraj się dotrzeć do jak największej ilości informacji na temat lekarza. Sprawdź godziny przyjmowania, stosowane metody leczenia, wiele informacji dostępnych jest na internecie. Jeżeli znajdziesz już odpowiednią osobę, umów się na wizytę. Będziesz mieć szansę zapytać o wszystko, co cię interesuje.

nakupování pro vaše miminko

Zakup wyprawki dla dziecka

To naturalne, że dowiedziawszy się o ciąży masz wielką ochotę na kupowanie wyprawki dla twojego dziecka. Postaraj się jednak opanować i nie kupować od razu wszystkiego, co zobaczysz w sklepie. Przygotuj sobie listę potrzebnych rzeczy, sprawdź, czy nie dostaniesz czegoś od rodziny lub znajomych i dopiero wówczas ruszaj na zakupy.

Przewożenie dziecka

Podstawowym kryterium przy wyborze sprzętów, w których twoje dziecko będzie transportowane, powinno być zawsze jego bezpieczeństwo.

Miejsce do spania

W ciągu pierwszych miesięcy życia maluszek może spać w kołysce, ale musisz się liczyć z tym, że szybko z niej wyrośnie. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest łóżeczko, które posłuży mu do około 3 lat.

Na co zwracać uwagę wybierając łóżeczko:

  • Regulowana wysokość umieszczenia materacyka – dopóki dziecko będzie tylko leżeć, może mieć materac umieszczony wysoko. Nie będziesz się musiała tak schylać. Później, kiedy dziecko stanie się aktywniejsze, umieścisz materac niżej.
  • Wąskie odstępy między szczebelkami. Nie powinny być większe niż 8 cm, aby dziecku nie utknęła między nimi główka.
  • Blokada opuszczanego boku – jeszcze w sklepie przed zakupem sprawdź, w jaki sposób opuszcza się bok łóżeczka i jak działa jego blokada. Upewnij się, że starsze dziecko nie będzie w stanie jej odblokować.
  • Łatwość montażu – upewnij się, że łóżeczko jest łatwe w montażu ale jednocześnie stabilne i bezpieczne.
  • Materac – nigdy nie kupuj materaca używanego. Powinien być nowy, odpowiednio twardy i łatwy do czyszczenia.

Przewijanie i kąpanie

Zastanów się, czy znajdziesz w mieszkaniu miejsce na wolnostojący przewijak, czy też korzystać będziesz z wersji składanej. Na przewijaku powinno być miejsce na położenie zapasowych pieluch i innych przyborów. Jego powierzchnia powinna być łatwa do umycia.

W ciągu pierwszych miesięcy będziesz kąpać dziecko w wanience dla niemowląt lub w specjalnym wiaderku. Do wanienki warto dokupić leżaczek – materiał napięty na metalowym stelażu. Zaopatrz się w kosmetyki odpowiednie dla skóry dziecka, zwróć uwagę zwłaszcza na pH. O radę możesz zapytać lekarza lub pielęgniarkę.

Ubranka

Wielkość ubranek dziecięcych podawana jest w centymetrach. Najmniejszy rozmiar to 50. Lepiej kupić ubranka nieco większe – dziecko szybko do nich dorośnie. Kupuj ubranka, które łatwo ubrać i łatwo je rozpiąć by przewinąć dziecko. Ubranka powinny być uszyte z naturalnych materiałów. W materiałach sztucznych dziecko może się pocić i odparzać. Wszystkie szwy powinny być gładkie aby nie cisnęły dziecka.