JAK OZNAJMIĆ CIĄŻĘ

To zrozumiałe, że masz ochotę podzielić się swoim szczęściem z całym światem. Najpierw jednak powinnaś powiadomić o ciąży swojego partnera i lekarza. Jeżeli wszystko będzie przebiegało jak ma, nadejdzie chwila, gdy oznajmisz radosną nowinę pozostałym.

jak poinformować o ciąży - lekarz

Lekarz

Jeżeli wynik twojego testu ciążowego jest pozytywny, pierwszą rzeczą, jaką powinnaś zrobić, jest umówienie się na wizytę do ginekologa lub lekarza rodzinnego.  Potwierdzi on definitywnie ciążę i przeprowadzi pierwsze badanie prenatalne.

jak oznámit těhotenství - přátelé a rodina

Rodzina i przyjaciele

Od ciebie zależy, kiedy oznajmisz tę radosną nowinę swoim bliskim. Partner i najbliższa rodzina może zostać poinformowana już na samym początku ciąży. Pozostałym osobom lepiej powiedzieć o ciąży po upływie pierwszych trzech miesięcy, ryzyko poronienia jest wówczas mniejsze, a ciąża staje się widoczna.

jak oznámit těhotenství - zaměstnavatel a kolegové

Pracodawca i współpracownicy

Wiele mam stresuje się koniecznością poinformowania o ciąży w pracy. Nie ma jednak powodów do obaw. Przygotuj sobie z wyprzedzeniem, co dokładnie powiesz. Dowiedz się też uprzednio, jakie prawa przysługują ciężarnym w twoim miejscu pracy. To, czy w czasie ciąży będziesz zdolna do pracy, zależeć będzie od jej przebiegu. Jeżeli cierpisz z powodu ciążowych dolegliwości, takich jak zmęczenie, mdłości, bóle – nie zwlekaj z poinformowaniem pracodawcy o ciąży. Także w przypadku pracy w warunkach mogących zaszkodzić dziecku – ciężka praca fizyczna, kontakt z chemikaliami, praca w wysokich lub niskich temperaturach – należy jak najszybciej poinformować przełożonego o swoim odmiennym stanie.

Nie wiesz w jaki sposób przekazać najbliższym, że jesteś w ciąży?

Być może zainspirują cię nasze pomysły.