BĄDŹ PIĘKNA W CIĄŻY

W ciąży także możesz wyglądać pięknie! Na początku nie musisz nawet zmieniać swojej garderoby. Pamiętaj jednak, by nosić ubrania, które nie uciskają brzucha. Nie zapomnij też o wygodnych butach.

garderoba ciężarnej

Garderoba kobiety w ciąży

Kiedy potwierdzą się twoje przypuszczenia o ciąży nie musisz od razu zmieniać garderoby. Przyjdzie na to czas z chwilą, gdy twoje ubrania staną się niewygodne. Brzuch zaczyna rosnąć około 20. tygodnia ciąży ale o wiele szybciej powiększają się piersi, dlatego bardzo możliwe, że niektóre ubrania na górę będą dla ciebie za ciasne.

čas na změnu

Czas na zmiany

Nadejdzie chwila, gdy uzupełnienie garderoby stanie się koniecznością. Oferta odzieży ciążowej jest bardzo bogata, dlatego nie musisz rezygnować ze swojego stylu. Kupuj ubrania z elastycznych tkanin, które nie mają gumy w pasie. Unikaj też ciasnych skarpet, pończoch i podwiązek – mogłyby uciskać nogi i tamować w nich krążenie doprowadzając do powstawania żylaków.

Przy wyborze odzieży ciążowej miej na względzie panującą porę roku oraz to, dokąd będziesz ją zakładać – np. w pracy powinnaś być bardziej elegancka. Ubrania ciążowe projektowane są w taki sposób, by dostosowywały się do ciążowych kształtów – suknie bywają z przodu dłuższe niż z tyłu, w pasie bywają wszyte elastyczne pasy dopasowujące się do rosnącego brzucha a większosc zapieć jest regulowana.

pohodlná obuv

Wygodne obuwie

W ciąży często puchną stopy, dlatego możesz potrzebować większych butów.

  • Unikaj obuwia na wysokim obcasie, wymusza ono większe wysunięcie brzucha do przodu, co może skutkować bólami pleców.
  • Nie kupuj bytów sznurowanych, ani zapinanych na sprzączki – w późniejszym okresie ciąży będziesz miała problem z ich założeniem.
  • Zmieniaj buty, w których chodzisz – muszą mieć czas na wyschnięcie i wywietrzenie się.
  • Noś oddychające, bawełniane skarpety i pończochy.
  • W domu chodź boso – polepszy to krążenie krwi i wzmocni mięśnie stóp.
dobrá opora prsou

Dobre podtrzymanie piersi

Upewnij się, że masz odpowiednie biustonosze. Już na początku ciąży twoje piersi powiekszą się, więc jeżeli bielizna wrzyna się i ciśnie najwyższy czas zakupić nową. W trakcie ciąży piersi mogą powiększyć się o dwa rozmiary. Zwiększa się też obwód klatki piersiowej, ponieważ żebra dostosowują się do rosnącego brzucha. Po porodzie piersi nieco zmaleją, ale nie będą miały takiego samego kształtu, co przed ciążą. W ciąży nie potrzebujesz mieć żadnego specjalnego biustonosza. Pamiętaj jednak, by twoja bielizna była zawsze wygodna i w odpowiednim rozmiarze. Specjalny biustonosz będziesz potrzebować po porodzie na czas karmienia piersią.

Około 36. tygodnia ciąży powinnaś zaopatrzyć się w biustonosze dla matek karmiących piersią. Mają one szerokie regulowane ramiączka, zazwyczaj są bez fiszbinek a pod miseczkami posiadają szeroki, elastyczny pas. Wykonane są z bawełny.

Wielkość miseczki

0 cm = A, 3 cm = B, 5 cm = C, 8 cm = D, 10 cm = DD, 13 cm = E, 15 cm = F, 18 cm = G, 20 cm = H

celkový vzhled

Zadbany wygląd

Kobietom czasem trudno jest zakceptować zmiany w wyglądzie zewnętrznym w czasie ciąży, ale swojego wyglądu nie można zaniedbać.

péče o ruce a nohy v těhotenství

Pielęgnacja dłoni i stóp

Kobiety w ciąży skarżą się czasem na łamliwe, kruche paznokcie, dlatego lepiej nosić je krótko przycięte. Do prac domowych, takich jak zmywanie naczyń, czy mycie podłogi, używaj rękawic gumowych. Korzystaj z nich także w trakcie prac w ogrodzie, uchronisz się w ten sposób przed drobnoustrojami żyjącymi w glebie. Wcieraj w dłonie tłusty, odżywczy krem.

Stopy mogą puchnąć, dlatego dbaj o nie ze szczególną troską. Paznokcie noś krótko obcięte. Pod koniec ciąży, gdy nie dosięgniesz już do swoich stóp, odwiedź salon kosmetyczny i skorzystaj z zabiegu pedicure.

pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry

W ciąży możesz się bardziej pocić, dlatego wybieraj ubrania i bieliznę z bawełny, uchroni cię to przed podrażnieniami. W szczególny sposób zadbaj o piersi, brzuch i uda – w tych miejscach skóra jest najbardziej napięta, smaruj ją kremem przeciw rozstępom. Na czas trwania ciąży zrezygnuj z nowych tatuaży i kolczyków – mogą powodować infekcje.

zdrowe zęby i dziąsła

Zdrowe zęby i dziąsła

Podwyższony poziom hormonów zwiększa krążenie i powoduje opuchnięcie dziąseł, które stają się bardziej wrażliwe i podatne na krwawienie. Po każdym posiłku myj zęby miękką szczoteczką. Żuj też gumy do żucia. Nie zapomnij, że najważniejsze są regularne kontrole u dentysty – minimalnie raz na sześć miesięcy. Poinformuj lekarza o ciąży, aby nie korzystał w trakcie badania z rentgena.

lśniąca cera

Lśniąca cera

Większa cyrkulacja krwi może powodować pojawienie się tzw. dermatozy ciążowej. Cera może być przesuszona lub przeciwnie – przetłuszczająca się. Mogą się na niej pojawić plamy, krostki, trądzik, popękane naczynka oraz chloazma (tzw. ostuda). Po porodzie wszystkie te objawy znikną i twoja cera odzyska dawny wygląd. Wychodząc na słońce chroń skórę kremem z wysokim filtrem.

  • Produkty zawierające glicerynę, kwas hialuronowy, mlekowy i glikolowy, masło bambusowe, oliwę z oliwek i olej z awokado pomogą ci zadbać o cerę. Polecamy regenerujący balsam z olejkiem z dzikiej róży firmy ATOK.
  • Regularne oczyszczanie cery jest niezwykle ważne nie tylko w czasie ciąży. Wybierz delikatne emulsje lub pianki oczyszczające, które będą łagodniejsze dla twojej skóry.
  • Nie zapominaj o zbawiennych właściwościach peelingu. Przeprowadzony 2 – 3 x w tygodniu polepszy zmiany pigmentowe cery, zredukuje zaskórniaki, wygładzi i rozjaśni skórę. Polecamy peeling z dodatkiem skorup muszli HRISTINA.
  • Do oczyszczenia cery warto też użyć toniku, mleczka lub płynu micelarnego, zawiera on tzw. micele, mające zdolność przyciągania zabrudzeń nie wywołując podrażnień skory.
  • Pamiętaj o zabezpieczeniu skóry przed działaniem promieni słonecznych. Idealne będą dla ciebie kosmetyki przeznaczone dla dzieci – są delikatniejsze i mają wysoki filtr ochronny.
  • Unikaj kosmetyków zawierających kwas salicylowy, retinoidy i soję.
zdrowe włosy

Zdrowe włosy

Zwiększone krążenie krwi i szybszy metabolizm mają też wpływ na szybszy wzrost włosów. Jeżeli twoje włosy zbytnio się przetłuszczają – stosuj specjalne szampony i myj je częściej. Zanim pofarbujesz lub rozjaśnisz sobie włosy, upewnij się, że farba może być stosowana u kobiet w ciąży. Nie zapomnij, że w ciąży pigment włosów może reagować na farbę inaczej niż wcześniej.