OPIEKA ZDROWOTNA W CIĄŻY

Odpowiednia opieka zdrowotna jest w ciąży niezwykle ważna, dlatego należy chodzić na regularne kontrole, badania i testy, które mogą w porę wykazać nieprawidłowości i problemy. Odpowiednia opieka zdrowotna obniża ryzyko śmierci i kalectwa. Aż u jednej czwartej kobiet w ciąży pojawiają się niebezpieczne faktory, które mogą niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży.

podstawy właściwej opieki lekarskiej w ciąży

Podstawy odpowiedniej opieki zdrowotnej

Na pierwszą wizytę kontrolną u ginekologa należy umówić się natychmiast po potwierdzeniu ciąży domowym testem ciążowym. Zdrowa kobieta ma aż 95% szans na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Opiekę zdrowotną w ciąży zapewni ci twój ginekolog. Szpital odwiedzisz jedynie w celu wykonania specjalnych badań oraz krótko przed porodem. Jeżeli cierpisz z powodu jakiejś poważniejszej choroby lub twoje poprzednie ciąże przebiegały z komplikacjami, twoja ciąża oznaczona zostanie mianem zagrożonej. Wówczas będziesz uczęszczać na kontrole także do specjalisty, który prowadzi twoją chorobę.

Kontrola wstępna – badanie ginekologiczne połączone z badaniem krwi. Pozwala odkryć ewentualne problemy zdrowotne. Jeżeli pojawią się jakieś niepokojące wyniki w trakcie kolejnych badań lekarz będzie śledził problem lub wyśle cię na badania do innego specjalisty. Terminy badań kontrolnych są ustalone w taki sposób, aby lekarz mógł też śledzić rozwój dziecka. Jeżeli cierpisz z powodu typowych dolegliwości ciążowych, takich jak zgaga, czy hemoridy, twój lekarz poleci ci odpowiednie środki dla ich złagodzenia.

Celem opieki zdrowotnej w ciąży jest też przygotowanie kobiety do porodu. Lekarz lub pielęgniarka przekażą ci wszystkie niezbędne informacje dotyczące możliwości porodu, pomogą wybrać szpital i zaproponują szkołę rodzenia.

první prohlídka

Pierwsza kontrola

W trakcie pierwszej kontroli lekarz wypyta cię o stan zdrowia twój i twojego partnera. Ustali też waszą rodzinną anamnezę. Lekarz będzie się też pytał, czy nie cierpisz z powodu jakiejś długotrwałej choroby, czy przyjmujesz jakieś leki, która jest to dla ciebie ciąża, jaką wykonujesz pracę itd.

Następnie zostanie ci pobrana krew i mocz do badań. Lekarz osłucha twojego serca i płuc, oraz zbada twoje piersi. Zostaniesz także zważona – waga będzie kontrolowana przez całą ciążę. W trakcie każdej wizyty kontrolnej lekarz zbada twoje ciśnienie, gdyż zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do poważnych komplikacji. Badanie moczu pozwoli odkryć infekcje dróg moczowych i pęcherza moczowego, na które kobiety w ciąży są szczególnie narażone. W moczu kontroluje się także obecność glukozy. W razie wątpliwości lekarz zaleci ci badania na cukrzycę ciążową.

lekar-500x375

Kolejne kontrole

Będą krótsze niż pierwsza. Są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na śledzenie stanu zdrowia twojego i dziecka. W trakcie każdej wizyty możesz porozmawiać z lekarzem na temat dokuczających ci problemów. Lekarz przeprowadzi też szereg różnych badań.

Badania przesiewowe – istnieje wiele różnych badań przesiewowych, które są w stanie rozpoznać wadę, chorobę lub inny problem płodu. Najczęściej wykonuje się badanie USG, są też inne badania: USG szyi płodu, aminocenteza, badanie krwi pępowinowej płodu itd.

Ciśnienie krwi i badanie moczu – w trakcie każdej wizyty kontrolnej lekarz zmierzy twoje ciśnienie oraz zbada mocz na obecność białka. Jeżeli ciśnienie będzie zbyt wysokie lub w moczu pojawią się ślady białka, konieczne będą kolejne badania lub hospitalizacja.

Wzrost i ułożenie płodu – w trakcie każdej wizyty kontrolnej lekarz skontroluje brzuch ręcznie lub za pomocą sprzętu USG. Po 35. tygodniu ciąży sprawdzane będzie ułożenie płodu – powinno być główką w dół.

Ciąża w warunkach wyjątkowych

U kobiet cierpiących z powodu długotrwałej choroby – np. cukrzycy lub nadciśnienia, wizyty kontrolne będą częstsze. Będziesz też uczęszczać na wizyty do innych specjalistów, którzy kontrolować będą twój stan zdrowia oraz kondycję twojego dziecka.

Prawdziwym szokiem może być dla przyszłych rodziców wiadomość o ciąży mnogiej. Szybkie otrzymanie tej informacji pozwoli wam jednak odpowiednio się przygotować. Dolegliwości ciążowe kobiety w ciąży mnogiej mogą być intensywniejsze. Taka ciąża zagrożona jest też większym ryzykiem, dlatego będziesz częściej kontrolowana. Lekarz będzie częściej przeprowadzał badania USG aby mieć pewność, że każde z dzieci w macicy rozwija się tak samo.

Jeżeli w trakcie poprzedniej ciąży miałaś jakieś komplikacje, bardzo możliwe, że pojawią się one w kolejnej ciąży. Powiedz o nich lekarzowi już na pierwszej wizycie kontrolnej. Ważna jest też informacja o przebytych poronieniach.