KARMIENIE PIERSIĄ

Karmiąc swoje dziecko piersią przez pierwsze miesiące jego życia, dostarczasz mu wszystkiego, co najlepsze i najważniejsze dla jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Mleko matki, w odróżnieniu od mleka sztucznego, nieustannie się zmienia – zarówno podczas jednego karmienia (mleko początkowe i końcowe) oraz w trakcie dni, tygodni itd. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z karmieniem, zwróć się o radę do pielęgniarki laktacyjnej – z pewnością postara się ci pomóc. 

karmienie piersią
Siara (młodziwo)

Jest to ciecz bogata w białko, zawierająca wiele minerałów, witmin oraz przeciwciał, które chronią dziecko przed infekcjami. Siara wspiera rozwój systemu odpornościowego dziecka oraz działa przeczyszczająco, pomagając jelitom wydalić smółkę.

Przejściowe i właściwe mleko matki

Siara po upływie 2-3 dni zmienia się w tzw. przejściowe mleko matki, jest ono rzadsze i bielsze od siary. Po około 2-3 tygodniach od porodu w piersiach matki zaczyna się tworzyć mleko właściwe.

Tzw. mleko początkowe i mleko końcowe

Mleko początkowe jest rzadsze i bardziej wodniste oraz zawiera mniej kalorii i składników odżywczych. Produkowne jest w pierwszych kilku minutach karmienia. Jeżeli dziecko ssie nadal, piersi zaczynają produkować tzw. mleko końcowe – tłustsze i bogatsze w składniki odżywcze.

POZYCJE DO KARMIENIA

pozycja siedząca klasyczna

Pozycja siedząca klasyczna

  • Usiądź na łóżku lub w wygodnym fotelu, oprzyj się, podstaw sobie nogi tak, aby kolana znajdowały się nieco powyżej linii bioder.
  • Możesz też użyć poduszki, aby ułożyć dziecko na odpowiedniej do karmienia wysokości, główka dziecka powinna znajdować się w zgięciu twojego łokcia.
  • Kiedy dziecko znajduje się już we właściwej pozycji, chwyć pierś czteroma palcami od spodu i kciukiem od góry.
  • Dotknij brodawką dolnej wargi dziecka, kiedy dziecko szeroko otworzy buzię, szybko przyłóż je do piersi.
  • Dzieko musi chwycić także część sutka, mleko cieknie bowiem nie tylko z brodawki. Nie przykładaj dziecka do piersi, kiedy nie ma ono porządnie otwartej buźki.
  • Nos i broda dziecka powinny być w kontakcie z piersią.
  • Nie przyciągaj do siebie tylko samej główki dziecka, ale całe jego ciałko. Nie nachylaj się do karmienia.
  • Jeżeli jest ci niewygodnie lub dziecko źle się przyssało i pije tylko z brodawki, przerwij palcem karmienie, znajdź wygodniejszą pozycję i ponownie przyłóż dziecko do piersi.
  • Nie zmuszaj dziecka do picia, jeżeli tego nie chce.
pozycja siedząca boczna

Pozycja siedząca krzyżowa

Jest to idealna pozycja dla kobiet o dużych piersiach oraz kobiet po cięciu cesarskim. Sprawdza się też przy karmieniu bliźniąt.

  • Usiądź i podłóż sobie pod rękę poduchę.
  • Połóż dziecko na boku, lokciem podeprzyj jego ciałko a dłonią główkę.
  • Nóżki dziecka powinny zdajdować się pod twoją ręką, a kolanka dokładnie pod twoją pachą.
  • Kiedy dziecko znajduje się w odpowiedniej pozycji i jest wystarczająco blisko piersi, chwyć pierś czteroma palcami od spodu i kciukiem od góry.
  • Zbliż buzię dziecka do piersi.
  • Dotknij brodawką dolnej wargi dziecka.
  • Kiedy dziecko otworzy szeroko buzię przystw je do piersi.
pozycja leżąca

Pozycja leżąca

Ta pozycja umożliwia ci leżenie podczas karmienia.

  • Ułóż się wygodnie na boku, głowę oprzyj na poduszce.
  • Połóż dziecko obok siebie, tak aby jego główka znajdowała się na wysokości twojej brodawki.
  • Chwyć pierś czteroma palcami od spodu i kciukiem od góry.
  • Dotknij brodawką dolnej wargi dziecka.
  • Kiedy dziecko szeroko otworzy buzię przystaw je do piersi.
karmienie piersią bliźniąt

Karmienie bliźniąt

Z początku karm każde dziecko oddzielnie, zminimalizujesz w ten sposób możliwe problemy. Po jakimś czasie, kiedy karmienie będzie przebiegać bezproblemowo, możesz zacząć karmić dzieci jednocześnie.

PROBLEMY Z KARMIENIEM

Jeżeli napotkasz jakiekolwiek problemy z karmieniem piersią – zwróć się natychmiast o radę do specjalisty – pielęgniarki laktacyjnej.
Nie przestawaj karmić nawet w razie problemów – piersi mogły by się zbytnio napełnić i jeszcze bardziej pogorszyć sytuację!

Jakie problemy mogą nastać przy karmieniu piersią?

1. Wyciek mleka

W ciągu pierwszych tygodni po porodzie mleko może samoistnie wyciekać z brodawek między karmieniami. Stosuj wkładki do biustonosza i pamiętaj, że należy je często zmieniać. Jeżeli wyciek mleka jest intensywniejszy można użyć muszle laktacyjne. Wyciek mleka nie jest powodem do zmartwień, zmniejszy się kiedy produkcja mleka się ustabilizuje i dostosuje do potrzeb dziecka.

2. Zapchany kanalik

Mała, zaczerwieniona, twarda i bolesna grudka na piersi świadczy o tym, że jeden z kanalików mlecznych jest zapchany. Spróbuj przyłożyć do piersi ciepły kompres, zanurz pierś w ciepłej wodzie i delikatnie rozmasuj. Ciepły kompres przykładaj też w trakcie karmienia. Z początku możesz czuć ból ale kanalik powinien się odblokować. Jeżeli się tak nie stanie, nie zwlekaj i udaj się natychmiast do lekarza. Pamiętaj aby zawsze poprawnie przystwiać dziecko do piersi. Poprawna technika karmienia zapobiega zapychaniu się kanalików.

 3. Zapalenie piersi

Zapchany kanalik mlecznu może doprowadzic do zapalenia piersi. Objawy są podobne do grypy. W przypadku zapalenia piersi należy zawsze skontaktować się z lekarzem. Niewyleczone zapalenie piersi może doprowadzić do powikłań, a nawet operacji. Regularne karmienie z obu piersi zapobiega zapaleniu piersi.

4. Bolące i popękane brodawki

Brodawki należy smarować specjalnym kremem. Powodem większości problemów z brodawkami jest najczęściej niepoprawne przystawianie dziecka do piersi. Dziecko powinno mieć w ustach nie tylko brodawkę ale także część sutka. Jeżeli dziecko źle się przyssie, nie wyrywaj mu brodawki z buzi – w ten sposób jeszcze bardziej ją podrażnisz. Wsuń dziecku do kąciku ust palec. Dziecko samo puści brodawkę. Wyjmij mu ją z ust i spróbuj przystwić dziecko ponownie.

ODCIĄGANIE MLEKA

Może nastać sytuacja, gdy będziesz musiała oddalić się od dziecka na dłuższy czas. Wówczas niezbędne będzie odciągnięcie mleka. Mleko możesz odciągnąć ręcznie lub za pomocą laktatora. Mleko powinno zostać odciągnięte bezpośrednio do wysterylizowanej butelki. Można je przechowywać w lodówce 24 godziny lub w zamrażarce 3 miesiące. 

odciąganie mleka za pomocą laktatora
1. Ręczne odciąganie mleka

Jedną ręką przytrzymaj pierś a drugą (całą dłonią) masuj pierś od góry w dół, w kierunku sutka. Następnie umieść oba kciuki na sutku a pozostałymi palcami zacznij rytmicznie uciskać dolną część piersi.

2. Odciąganie mleka laktatorem

Za pomocą laktatora (ręcznego lub elektrycznego) odciągniesz mleko łatwiej i szybciej niż ręcznie. Wystarczy przyłożyć końcówkę do piersi, docisnąć, aby pierś szczelnie przylegała do gumy i rozpocząć odciąganie. Są różne typy laktatorów, dlatego zawsze uważnie zapoznaj się z instrukcją obsługi.

ODPOWIEDNIA DIETA MATKI

Jeżeli karmiąca matka nie odżywia się w sposób odpowiedni, jej organizm traci wiele cennych składników i może dojść do osłabienia. Kobieta karmiąca piersią musi zaspokoić wszystkie energetyczne i odżywcze potrzeby dziecka. Dieta matki karmiącej powinna być bogata w minerały i witaminy. Dzienne spożycie kalorii powinno być o 500 kalorii wyższe niż zalecana dawka dla kobiet (1950-2100 kalorii dziennie). Najważniejsze witamiy, które dziecko pobiera od matki to witaminy A, B, C i D. Główne minerały to wapń i żelazo. Podczas karmienia należy też zadbać o przyjmowanie dostatecznej ilości płynów. Dziecko wypije w ciągu dnia około 0,5-0,6 l mleka, z tego powodu matka powinna wypić dziennie minimalnie 2-2,5 l płynów, w upalne dni więcej. Najlepsza do picia jest czysta woda lub herbata dla matek karmięcy.

potravinová pyramida

Czy wiesz, że poprawinie zbilansowana dieta matki ma ogromny wpływ na skład mleka? Poprawne odżywianie się matki karmiącej korzystnie wpływa nie tylko na jej zdrowie, ale także na zdrowie jej dziecka.

Twoje dziecko jest już duże lub masz długotrwałe problemy z karmieniem piersią? TU poradzimy ci, jak przejść z karmienia piersią na karmienie z butelki.