ODSTAWIAMY PIELUCHY

Dopiero około drugiego roku życia dziecko zaczyna uświadamiać sobie swoje potrzeby fizjologiczne.

odstawiamy pieluszki na dzień

Odstawienie pieluch w ciągu dnia

Kiedy?

  • Poczekaj do chwili, gdy twoje dziecko będzie gotowe do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika – zazwyczaj moment ten przypada na okres między 2 – 2,5 rokiem życia, choć jest to bardzo indywidualna kwestia.

  • Dziecko samo uświadomi sobie, że ma pełną pieluszkę i w jakiś sposób to zakomunikuje – powie, pokaże na pieluszkę, zacznie się samo rozbierć…

  • Po popołudniowej drzemce pieluszka jest sucha.

Pokaż dziecku nocnik, wyjaśnij do czego służy, postaw go w widocznym miejscu, niech dziecko siada na niego nawet ubrane.

trening czystości

Trening czystości

Zarezerwuj sobie na trening odpowiednio dużo czasu – zazwyczaj wystarczy 14 dni. Najlepiej, gdy będzie to w lecie, kiedy dziecko może gołe biegać po ogródku, lub w okresie, gdy „niepowodzenia” nie zakłócą wam rytmu dnia. Zakładaj dziecku pieluszki wciągane (z gumą w pasie) lub klasyczne, materiałowe majteczki. Przypominaj dziecku jak najczęściej, żeby usiadło na nocnik – po jedzeniu, po piciu, po spaniu, czy w jakiejkolwiek innej sytuacji, gdy mogłoby mu się chcieć. Bądź cierpliwa! Pomagaj mu korzystać z nocniczka, np. ściągając mu majteczki, motywuj, zachęcaj, dodawaj wiary w siebie. Kiedy dziecko samo zasygnalizuje potrzebę skorzystania z nocnika, pochwal je. Jeżeli chcesz, by dziecko posiedziało na nocniku dłużej, zajmij je zabawką lub książeczką. Chwal za każdą udaną próbę. Jeżeli zdarzy się wpadka, nie krzycz na dziecko, niepotrzebnie je tym zestresujesz. Jeżeli „wpadki” przytrafiają się często i jest ich dużo, prawdopodobnie dziecko nie jest jeszcze gotowe do odstawienia pieluszek. Odłóż trening na za kilka tygodni.Jeżei ponad tydzień dziecko budzi się z popołudniowej drzemki z suchą pieluchą, spróbuj kłaść je na drzemkę bez niej.

Po kilku tygodniach, gdy dziecko chodzi już samo na nocnik, możesz próbować przyzwyczajać je do korzystania z toalety. Potrzebna ci będzie specjalna dziecięca nakładka na sedes oraz podstawka (stopień), dzięki której dziecku będzie łatwiej usiąść.

Po skorzystaniu z nocnika i toalety umyj sobie i dziecku ręce – w ten sposób przyzwyczaisz je do dotrzymywania podstawowych zasad higieny.

odstawianie pieluch na noc

Odstawianie pieluszek na noc

Kiedy przez ponad tydzień dziecko budzi się rano z suchą pieluszką, możesz spróbować kłaść je do snu bez pieluszki. Pod prześcieradlem umieść na wszelki wypadek nieprzemakalną podkładkę  lub stosuj specjalne nieprzemakalne prześcieradło. Zanim położysz dziecko spać, zachęć je do skorzystania z toalety. Jeżeli od czasu do czasu dziecku przytrafi się „wpadka” nie krzycz na nie. Załóż mu suchą piżamkę i przebierz prześcieradło. Jeżeli „wpadki” zdarzają się często, zacznij zakładać dziecku pieluszkę na noc. Nie jest jeszcze gotowe do jej odstawienia.