BEZPIECZNE PODRÓŻOWANIE

Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo możesz śmiało podróżować. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Za granicą opieka zdrowotna nad kobietami w ciąży może różnić się od tej w kraju. Może się okazać, że za niektóre badania będziesz musiała zapłacić. Problemem może się też okazać bariera językowa, utrudniająca ci opisanie problemu. Poradź się swojego lekarza w kwestii szczepionek zalecanych w regionie, do którego się udajesz.

Podróże samochodem

Podróżowanie samochodem nie stanowi dla kobiety w ciąży żadnego niebezpieczeństwa. Jest jednak bardzo ważne, by w trakcie długich przejazdów robić sobie częste przerwy na rozprostowanie i przeciągnięcie ciała. Warto też używać specjlny pas bezpieczeństwa dla ciężarnych.

podróżowanie samolotem w ciąży

Podroże samolotem

Większość linii lotniczych pozwala ciężarnym na podróż do 36. tygodnia ciąży. Niektóre linie lotnicze mogą wymagać potwierdzenia od lekarza, że lot jest dla ciebie bezpieczny. Dlatego przed odlotem dowiedz się więcej na ten temat u swojego przewoźnika. Podczas długich lotów staraj się od czasu do czasu wstać i chwilę pochodzić. W przeciwnym razie twoje nogi mogą napuchnąć, co może prowadzic do trombozy w żyłach. Nie zapomnij też o przyjmowaniu dużej ilości płynów.

kdy cestovat

Kiedy udać się w podróż

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od kondycji przyszłej mamy oraz decyzji jej lekarza. Z reguły za najlepszy okres do podróżwania uznaje się środek drugiego trymestru, czyli czas między 18. a 24. tygodniem ciąży.

jezte bezpečně

Uważaj na to, co jesz

Bądź ostrożna i uważaj na to, co jesz. Zamiast kupić jedzenie na targu czy przydrożnej budce, udaj się do czystej restauracji. Pij tylko wodę z butelek, takiej wody używaj też do mycia zębów i mycia owoców i warzyw. Owoce i warzywa najlepiej jedz obrane. Nie pij napojów z lodem!

starejte se o své zdraví

Dbaj o swoje zdrowie

Nie zapomnij o zabraniu w podróż leków, które regularnie zażywasz. Przygotuj też sobie podróżną apteczkę, w której znajdą się leki odpowiednie dla kobiet w ciąży. Jeżeli podróż przypada w trzecim trymestrze, sprawdź przed wyjazdem, gdzie znajduje się najbliższy szpital położniczy, w którym będziesz mogła uzyskać pomoc na wypadek przedwczesnego porodu czy innych komplikacji.