14. – 17. TYDZIEŃ CIĄŻY

Łożysko jest już w pełni rozwinięte i przejmuje od jajników funkcję produkowania hormonów. To dzięki temu ustępują poranne mdłości a ty zaczynasz się czuć jak wcześniej. Zmiany hormonalne mają prawdopodobnie wpływ na twoje włosy i skórę. Możesz odczuwać wzmożony apetyt na niektóre pokarmy.

14. týden těhotenství

14. tydzień ciąży (dziecko ma 12 tygodni)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około 80 do 93 mm, waga prawie 25 g.

Ten tydzień rozpoczyna drugi trymestr ciąży. Wzrost dziecka nabiera tempa wraz z rozwijającymi się organami wewnętrznymi. Łożysko przejęło pieczę nad prawidłowym rozwojem płodu – produkuje hormony i dostarcza dziecku substancje odżywcze i tlen. Ruchy dziecka stają się płynniejsze. Może ono zginać, prostować i kręcić na boki palcami, dłońmi, nadgarstkami, nogami, kolanami i paluszkami u stóp. Zaczyna pracować jego układ nerwowy. Nadal trwa rozwój powiek, paznokci u rąk i stóp oraz włosów na głowie. Dziecko zaczyna trenować ruchy, które umożliwią mu w życiu poza macicą samodzielne oddychanie. Póki co przebywa w swoim wodnym królestwie i nie musi oddychać. Tlen dostaje od ciebie za pośrednictwem pępowiny i łożyska.

15. týden těhotenství

15. tydzień ciąży (dziecko ma 13 tygodni)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około 104 do 114 mm, waga około 50 g.

Przez cieniutką skórę dziecka wyraźnie prześwitują żebra i naczynie krwionośne. Ciało zaczyna porastać lanugo – delikatny meszek płodowy, który pomoże w regulowaniu temperatury ciała płodu. Meszek porasta ciało we wzory przypominające odciski palców. Zaczynają rosnąć brwi i włosy na głowie, ktore po porodzie mogą zmienić swój kolor i strukturę. Rozwija się aparat słuchowy. W uchu środkowym utwardzają się kosteczki słuchowe ale ponieważ w mózgu nie jest jeszcze rozwinięty ośrodek słuchu, dziecko nie ma świadomości słyszanych dźwięków. Woda płodowa, w której płód pływa przenosi jednak fale dźwiękowe, dzięki temu dziecko zacznie z czasem rozpoznawać twój głos i bicie twojego serca.

16. týden těhotenství

16. tydzień ciąży (dziecko ma 14 tygodni)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około 108 do 116 mm, waga około 80 g.

Kończyny są już gotowe, stawy w pełni ruchome. Szkielet, który do tej pory zbudowany był z chrząstek, zaczyna twardnieć za sprawą odkładającego się w nim wapnia. Działa system nerwowy a mięśnie reagują na stymulacje mózgu, dzięki czemu ruchy mogą być koordynowane.W swoim zamkniętym świecie dziecko jest bardzo aktywne – kręci się, robi fikołki, kopie. Woda płodowa tłumi jednak jego żwawe ruchy więc ty odczujesz jedynie delikatne drgania. Jeżeli spodziewasz się pierwszego dziecka, jego ruchy zaczniesz odczuwać w przeciągu najbliższych tygodni. Podczas badania USG można już rozpoznać płeć dziecka. Do wody płodowej przedostają się komórki i związki chemiczne wydalane przez dziecko – z niewielkiej próbki wody płodowej pobranej w trakcie punkcji można wyczytać wiele ważnych informacji o stanie zdrowia płodu.

17. týden těhotenství

17. tydzień ciąży (dziecko ma 15 tygodni)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około 11 do 12 cm, waga około 100 g.

Główka dziecka zaczyna swą wielkością pasować proporcjonalnie do reszty ciała. Oczy są nadal zamknięte, choć są teraz znacznie większe i mają rzęsy i brwi. Natępuje okres szybkiego wzrostu. Pod skórą zaczyna się gromadzić tłuszcz, który dostarcza dziecku ciepła i energii. Na główce jest coraz więcej włosów, gęstnieją brwi i rzęsy, rosną miniaturowe paznokietki. Małe serduszko przepompuje w ciągu doby nawet 24 litry krwi. Dziecko słyszy już dźwięki dochodzące ze świata zewnętrznego. Niektórych może się nawet wystraszyć. Trenuje oddychanie dlatego jego klatka piersiowa jest w ciągłym ruchu. W trakcie tych ćwiczeń do płuc dostaje się woda płodowa.