TAJEMNICZE ŻYCIE NIENARODZONEGO DZIECKA

Dowiedz się, co dzieje się z twoim dzieckiem wewnątrz macicy. Im starszy jest płód, tym bardziej wzrasta jego aktywność. Jego zmysły nieustannie się rozwijają. Już od około trzeciego miesiąca ciąży przyszła mama może odczuwać pierwsze sygnały dochodzące z brzucha od nienarodzonego dziecka. Ludzki płód widzi, słyszy i ma zdolność przeżywania. Posiada rozwinięty zmysł smaku, potrafi się też uczyć. W trakcie pierwszych ośmiu, do dwunastu tygodni, oznaczany jest mianem embrionu. Potem mówimy już o płodzie.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat aktualnego tygodnia ciąży i rozwoju twojego maluszka?
Wpisz datę swojej ostatniej miesiączki.
bezpečí dělohy

W macicy najbezpieczniej

Pęcherz płodowy chroni twoje dziecko i zapewnia mu idealne warunki dla wzrostu i rozwoju. Składniki odżywcze i tlen przekazywane są dziecku z krwi matki za pośrednictwem łożyska.

život podporující systém

System podtrzymujący życie

Już od chwili poczęcia twoje dziecko otrzymuje wszystko, czego potrzebuje do wzrostu i rowoju. Embrion czerpie składniki odżywcze ze śluzówki macicy. Zewnętrzna część komórek otaczających embrion pracuje nad wytworzeniem łożyska.

Wypustki kosmówki

W miejscu, w którym zapłodniona komórka jajowa zagnieździła się w macicy, powstają liczne wypustki kosmówki. Rozwijają się one stopniowo i tworzą łożysko.

Łożysko

Łożysko odpowiada za odżywianie dziecka, dostarczanie mu tlenu i odprowadzanie nieczystości. Produkuje też hormon ciążowy – progesteron. Łożysko przytwierdzone jest do ściany macicy. Posiada naczynia krwionośne wspólne dla matki i dziecka. Bliźnięta jednojajowe mają wspólne łożysko, u bliźniąt dwujajowych są oddzielne łożyska. Łożysko łączy się z dzieckiem za pomocą pępowiny, ta posiada jedną żyłę i dwie tętnice. Krew matki i dziecka nigdy się nie miesza. Pamiętaj jednak, że rozwój dziecka jest w pełni uzależniony od ciebie. Cokolwiek przyjmie twoje ciało, dotrze też do twojego dziecka. Łożysko rozwija się do 34. tygodnia ciąży. Potem zaczyna się starzeć.

smysly dítěte

Zmysły dziecka

Wszystkie zmysły dziecka stymulowane są warunkami panującymi wewnątrz macicy oraz bodźcami, które dotrą do wnętrza twojego ciała z zewnątrz. Dziecko rozpoznaje twój głos, oraz zapachy i smaki jedzonych przez ciebie potraw. Po porodzie będzie je pamiętać.

  • Słuch – dziecko reaguje na dźwięki już od 24. tygodnia ciąży. Słyszy twoje tętno, przepływającą krew, bulgotanie w żołądku i jelitach. Dochodzą też do niego dźwięki ze świata zewnętrznego – radio, telewizja, głosy ludzi.
  • Dotyk – jest pierwszym ze zmysłów, który się rozwija. Już od 7. – 8. tygodnia ciąży wrażliwe na dotyk stają się wargi, czoło i policzki.
  • Wzrok – ten zmysł rozwija się najpóźniej. Do 27. tygodnia ciąży powieki dziecka są zamknięte. Potem dziecko zaczyna mrugać. Maluch rozwija się w ciemności, ponieważ ściany brzucha prawie nie przepuszczają światła.
  • Smak i węch – od 12. tygodnia ciąży dziecko zaczyna połykać płyn owodniowy i robi to do końca ciąży. Dzięki temu poznaje nowe zapachy i smaki pochodzące z jedzonych przez ciebie potraw.
aktivita vašeho dítěte

Aktywność twojego dziecka

Ruchy dziecka w macicy są niezwykle ważne dla rozwoju mięśni i stawów. Przygotowują go do życia poza macicą, utrzymują w dobrej kondycji i ułatwiają mu przeciśnięcie się przez kanał rodny w trakcie porodu.

Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się już w 7. – 8. tygodniu ciąży, kiedy maluch ma zaledwie 2,5 cm długości. W tym okresie nie czujesz jeszcze jego ruchów, ale na badaniu USG wyraźnie je widać. Od 13. – 17. tygodnia ciąży dziecko zaczyna ćwiczyć wszystkie ruchy – ssanie, ziewanie a nawet czkawkę.

Pierwsze ruchy dziecka zaczniesz odczuwać około 20. tygodnia ciąży. Z początku jest to delikatne gilgotanie w brzuchu. Dla przyszłej mamy jest to niezapomniane uczucie.

Im większe jest dziecko, tym mniej się rusza, ponieważ w brzuchu ma zbyt mało miejsca. Jego ruchy są teraz silniej odczuwalne – np. kopniaki w żebra lub pęcherz moczowy. Dziecko nabiera coraz większej świadomości siebie i swojego ciała. Jego ruchy stają się skoordynowane.