MYCIE DZIECKA

mycie małego dziecka

Większość dzieci uwielbia się kąpać. Zadbaj, by w pomieszczeniu, w którym będziesz kąpać dziecko, było ciepło. Napełnij wanienkę wodą  do wysokości maksymalnie 10 cm i sprawdź temperaturę za pomocą termometru, możesz też zanurzyć w wodzie łokieć – woda powinna mieć temperaturę ciała. Do wody dodaj odrobinę piany do kąpieli dla niemowląt. Trzymaj dziecko obiema rękoma i powoli zanurz je w wodzie. Zacznij od nóżek i pupy. Jeżeli nie korzystasz z leżaczka, jedną ręką podpieraj dziecko nieustannie trzymając jego główkę nad wodą, a drugą ręką zacznij powoli myć ciałko dziecka. W trakcie kąpania uśmiechaj się do dziecka i mów do niego. Kąpiel nie powinna trwać długo, 2 – 3 minuty w zupełności wystarczą. Przy wyjmowaniu dziecka z kąpieli bądź ostrożna – jego mokre ciałko może być śliskie. Umieść dziecko na uprzednio przygotowanym ręczniku i wytrzyj do sucha.

Odpowiedź na pytanie: „Jak wykąpać dziecko?” znajdziesz TU.

Nigdy nie zostawiaj dziecka w wodzie bez opieki!
Myj jedynie zewnętrzne części ciała dziecka – nie próbuj mycia wnętrza noska, czy uszu – mogłabyś wcisnąć brud głębiej. Wyczyść jedynie widoczny śluz i woskowinę.

U chłopca nie odciągaj napletka – mogłabyś go uszkodzić, naderwać.
U dziewczynek myj krocze zawsze w kierunku od przodu do tyłu, aby nie doszło do przedostania się bakterii do pochwy.

Pupę myj dziecku na samym końcu kąpieli.

dzieci, które nie lubią się kąpać

Dzieci, które nie lubią się kąpać

Zdarzają się dzieci, które boją się kąpieli. Czasem może się też pojawić przejściowa niechęć do kąpania. W takich wypadkach zrezygnuj z kąpieli i zamiast tego otrzyj dziecko mokrą myjką lub gąbką. Po upływie 3 tygodni spróbuj ponownie wykąpać dziecko. Staraj się zamienić kąpiel w zabawę. Kub zabawki do kąpieli, śpiewaj, mów do dziecka, uśmiechaj się do niego. Niech kąpiel kojarzy mu się z przyjemnością.

obcinanie paznokci, czyszczenie uszu i pępka

Obcinanie paznokci, mycie uszu i pępka

Noworodek powinien mieć zawsze dokładnie obcięte paznokcie, aby się nie podrapał. Paznokietki dziecka są miękkie. Najlepiej obcinać je specialnymi nożyczkami lub kleszczykami dla niemowląt. Paznokcie należy obcinać na równo, aby po bokach nie wrastały w skórę. Małym dzieciom lepiej obcinać paznokcie gdy śpią.

Myjąc uszy czyść jedynie ich widoczną część. Nie staraj się czyścić wnętrza ucha – mogłabyś wcisnąć wydzielinę do środka. Do mycia uszu stosuj specialne patyczki.

U noworodków szczególną uwagę należy poświęcić trosce o usychający kikut pępka. Powinien on odpaść po około tygodniu. Do umycia pępka używaj tamponu zamoczonego w wodzie. Po oczyszczeniu dokładnie wytrzyj do sucha. Jeżeli pępek dziecka jest zaczerwieniony, nabrzmiały lub ropieje – zwróć się o radę do lekarza.

Ważna jest też troska o ząbki dziecka. Jak o nie dbać dowiesz się TU.