28. – 31. TYDZIEŃ CIĄŻY

Twój pępek może się rozciągnąć i napiąć. Jeżeli stał się wystający – nie martw się, po porodzie odzyska swój dawny wygląd. W ostatnim okresie ciąży możesz czuć ciężar i zmęczenie w nogach, oraz częstszą potrzebę odpoczynku. Przy jakimkolwiek wysiłku fizycznym możesz odczuwać duszności. Oddychasz za siebie i twoje dziecko, więc twoje płuca przyjmują o 20% tlenu więcej, produkują też więcej dwutlenku węgla.

28. týden těhotenství

28. tydzień ciąży (dziecko ma 26 tygodni)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około  25 cm, waga około 1,1 kg.

Twoje dziecko nadal pilnie rośnie i rozwija się. Płuca są już zdolne do oddychania ale gdyby twoje dziecko przyszło na świat teraz, poprawne oddychanie sprawiałoby mu wielką trudność. Słyszy twój głos więc nadal z nim rozmawiaj. W kolejnym tygodniu rozpocznie się oficjalnie ostatni trymestr ciąży. Najważniejszym zadaniem twojego dziecka będzie rosnąć i przybierać na wadze. Dla chłopców to ostatni moment, aby jąderka przemieściły się do moszny. U dziewczynek wargi sromowe są nadal małe i nie zakrywają łechtaczki. Wargi sromowe urosną i zbliżą się do siebie w kilku ostatnich tygodniach ciąży.

29. týden těhotenství

29. tydzień ciąży (dziecko ma 27 tygodni)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około 26 cm, waga około 1,25 kg.

Mózg i organy wewnętrzne nadal rosną, dziecko przybiera na wadze. W macicy maluch nie ma już tyle miejsca, żeby mógł wykonywać swoje akrobacje, ale stale czujesz jak się napina i kopie. Jego mózg rośnie tak szybko, że miękkie kości czaszki zostają wypchnięte do zewnątrz. Wielkość główki proporcjonalnie odpowiada reszcie ciała. W miarę jak mózg rośnie i rozwija się, tworzy się coraz więcej połączeń nerwowych a na jego powierzchni pojawiają się zagięcia i wgłębienia. Mózg ma zdolność kontrolowania oddechu i temperatury ciała. Oczy mogą się poruszać w oczodołach, dziecko jest wrażliwsze na światło, dźwięk, smak i zapach. Ma zdolność odróżnienia światła dziennego od sztucznego.

30. tydzień ciąży

30. tydzień ciąży (dziecko ma 28 tygodni)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około 27 cm, waga około 1,36 kg.

Zanika lanugo (meszek płodowy). Jeżeli po porodzie maluch będzie miał na sobie resztki meszku – zaniknie on w ciągu kilku najbliższych tygodni. Włosy na główce są silniejsze, dziecko potrafi mrugać, rosną mu paznokcie. Szpik kostny przejął od wątroby funkcję tworzenia czerwonych krwinek. Twardnieje szkielet, dojrzewają mózg, mięśnie i płuca. Wiele dzieci odwróci się już główką w dół. Jest to najczęstsza i najbardziej odpowiednia pozycja do porodu. Przygotuj się na silne kopnięcia pod żebra i ucisk na mięśnie dna miednicy.

31. týden těhotenství

31. tydzień ciąży (dziecko ma 29 tygodni)

Długość dziecka mierzona od głowy do pupy wynosi około 28 cm, waga 1,59 kg.

Dziecko rośnie teraz nieco wolniej ale nadal szybko przybiera na wadze. Mózg rozwija się w ekspresowym tempie. Płuca osiągają końcowe stadium rozwoju. Tęczówka oka zaczyna się zabarwiać ale ostateczny kolor uzyska dopiero między 6. a 9. miesiącem życia, ponieważ pigment tęczówki potrzebuje do tego światła. Ciemnoskóre dzieci mają po urodzeniu ciemnoszare lub brązowe oczy, które zyskują ciemny brązowy lub czarny kolor po ukończeniu 6. miesiąca życia. Większość białych dzieci ma w chwili narodzin ciemnoniebieskie oczy, ich kolor może nie ulegać zmianie nawet przez kilka kolejnych miesięcy. Oczy dziecka zaczynają się przygotowywać do życia poza macicą. Źrenice zwężają się na widok światła przenikającego przez ściany macicy. Powieki są otwarte, gdy dziecko czuwa i zamknięte gdy śpi.